Home » Healing Arts » plastry na blizny

Blizny są nieestetyczne natomiast szpecą, oraz niekiedy nawet mogą sterczeć się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w sposób osobny względnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą ewentualnie uszkodzoną tkankę. Blizna jest tym samym naturalnym wynikiem gojenia się ran, w ciągu którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką spośród jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu i ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn może być stan palny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Częstokroć w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w trakcie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie dokonany szew po operacji, ciemna cera skóry, młodzik stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież dodatkowo uwarunkowania genetyczne. Wyjąwszy tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, zaś po pewnym czasie pomału blednie, przechodząc w zabarwienie różowe aż do żółtawego czy też perłowego. Choć niemożliwy jest integralny ponowne pojawienie się aż do pierwotnej barwy, ponieważ w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej plus mieszków włosowych, w takim razie włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie i są niesłychanie cokolwiek widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, lecz inne mogą egzystować przeszkoda ciężki aż do usunięcia, zwłaszcza jeśliby są wielce czerwone, zgrubiałe oraz obejmujące obszar większy aniżeli ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą wywołać etap nieprzyjemnych objawów, takich jak ciarki, pieczenie tudzież przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą być powodem ciarki tudzież pieczenie skóry. Ich widzialność przypuszczalnie znajdować się wyraźna dzięki parę miesięcy. Po około sześciu miesiącach ciarki ustępuje, oraz szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają pozycja nie prędzej, podczas gdy przebieg gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie bądź zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. Przeważnie dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach natomiast spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z pewną taką nieśmiałością ginąć, atoli jest owo długofalowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane dodatkowo keloidami, są owo blizny, które rosną aktualnie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe a wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują bardziej natężony teren, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach zaś rozprzestrzeniają się niezależnie od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku zaś wprost kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich polecenie ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których forma życia przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją i osoby młode. Przy kobiet, które miały lub mają bliznowce, w okresie ciąży być może przybyć do ich nawrotów bądź pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. Jeśli dotknie on oraz mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypadkiem trafić aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.

Published at: Recent Health Articleshttp://recenthealtharticles.org

Article Source

About