Home » General Health » maść na blizny

Blizny są nieestetyczne natomiast szpecą, tudzież niekiedy nawet mogą wichrzyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w metoda autonomiczny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą czy też uszkodzoną tkankę. Blizna jest skutkiem tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu i ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypuszczalnie znajdować się postać palny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w toku operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry zaś indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się nieprawidłowo ukończony szew po operacji, ciemna karnacja skóry, gołowąs wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, natomiast również uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, zaś odtąd pomału blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego czy też perłowego. Aczkolwiek przykry jest całościowy ponowne pojawienie się do pierwotnej barwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej i mieszków włosowych, w związku z tym makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie tudzież są nadzwyczaj ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jakkolwiek inne mogą być zagwozdka uciążliwy aż do usunięcia, w zasadzie gdyby są nadzwyczaj czerwone, zgrubiałe a obejmujące teren przekraczający aniżeli ten, kto zajmowała rana. Blizny mogą sprawić ciąg nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą być powodem ciarki i pieczenie skóry. Ich widzialność prawdopodobnie znajdować się wyraźna za sprawą nieco miesięcy. Po coś koło tego sześciu miesiącach ciarki ustępuje, natomiast blizna mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają położenie wówczas, jak tok gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie bądź infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą a twardością. Zazwyczaj dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach oraz spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą taktownie gubić się, jednak jest owo długofalowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są to blizny, które rosną już po zagojeniu się rany. Są one wypukłe i wybrzuszone, natomiast swoim zakresem obejmują bardziej natężony sfera, niż ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się prócz granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku oraz wyraźnie kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich opinia pozytywna ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których forma życia przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją natomiast osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie zajść do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, przez co powstają przykurcze. Gdyby dotknie on i mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może przybyć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.

Published at: Recent Health Articleshttp://recenthealtharticles.org

Article Source

About